Ukryte Terapie

Oto fragment książki "Ukryte Terapie" autorstwa Jerzego Zięby:
"Po co nam minerały? Czy same witaminy nie wystarcza? To zależy co chcemy osiągnąć? Czy chcemy w złym stanie zdrowia umrzeć wcześniej czy w dobrym zdrowiu doczekać wieku 140 lat, tak jak wskazuje na to kod genetyczny?
Trzeba sobie zdawać sprawę, że bez minerałów i pierwiastków śladowych umarlibyśmy tak samo jak z braku witamin. Krótko to ujmując: same witaminy bez minerałów są bezużyteczne, minerały bez witamin również. Tak więc widzimy, jakim brakiem sensu jest uzupełnianie witamin bez uzupełniania minerałów. Jednakże bardzo, ale to bardzo rzadko, słyszy się o roli minerałów w organizmie człowieka pomimo, ze są one równie ważne jak witaminy, białko czy tłuszcze. Nasze zapobieganie chorobom to głównie: "trzeba jeść więcej warzyw, owoców, więcej się ruszać itd." ... Wszystko to prawda tylko, że... warzywa i owoce mogą wytworzyć jakieś witaminy, ale: żadne warzywo czy owoc nie jest w stanie samo wytworzyć nawet ułamka miligrama jakiegokolwiek minerału.
Stąd też trzeba sobie zadać pytanie: "to dlaczego się mówi, ze szczególnie warzywa zawierają minerały?". Odpowiedź: "bo w zasadzie powinny je zawierać", a czy zawierają? To zależy. Od czego? Warzywa zawierają minerały i inne bardzo potrzebne nam pierwiastki śladowe "zasysając" je z gleby, w której rosną. To jest ich jedyne źródło, innego nie mają. Dlatego zawartość minerałów w warzywach zależy tylko od jakości gleby w jakiej wyrosły. Jaka ta jakość jest? Fatalna! Taka sama jest też wartość odżywcza obecnie kupowanych przez nas warzyw. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego bo rolnik, czy z angielska: farmer, uprawiający warzywa, nie jest zainteresowany tym ile one zawierają minerałów. Jego to zupełnie nie obchodzi, bo pieniądze dostaje nie za jakość warzyw, czyli ile minerałów zawierają, a za ich wagę. Im więcej ton warzyw sprzeda... tym więcej ma pieniędzy. Mądry rolnik tych warzyw nie je, on je tylko sprzedaje. Dla siebie to on ma oddzielne poletko, które nawozi nawozami naturalnymi, nie traktuje ich środkami chemicznymi itd. ...
Teraz mamy jedną rzecz do zapamiętania: w celu utrzymania właściwego stanu zdrowia człowiek potrzebuje 60 minerałów, 16 witamin, 12 rodzajów białka i 2 rodzajów niezbędnych nam tłuszczów. Każdego dnia."